Rzucam pracę, otwieram biznes – uważaj to nie jest dobry tytuł
Przejście z pracy etatowej lub zleconej na własny biznes nie jest wcale takie łatwe, jak się wydaje. A to z tego powodu, że człowiek pracujący dla kogoś wykonuje zadania lub polecenia w zależności od wykształcenia i zajmowanego stanowiska. Tymczasem, otwierając własny biznes, może na początku poczuć się nieco zagubionym, gdyż chce wszystko robić sam i „błądzi po omacku”.
2015-12-14, 12:27

Niektóre osoby z kolei chcą się uczyć, ale źle do tematu podchodzą, gdyż nikt nie zdradzi swoich sekretów biznesowych, nie nauczy podwładnego prowadzenia, takiego samego biznesu, gdy ten planuje otworzyć konkurencję. To pułapka, działająca w obie strony.

Każdy, kto planuje własny biznes powinien liczyć się z tym, że wiele musiał będzie robić sam i uczyć się sam. Powinien być nastawiony na realizację własnych planów i celów. A przede wszystkim i tu zmieniam tytuł: „Zaczynam pracę, otwieram biznes”, tak powinien brzmieć prawdziwy tytuł, mądrego początkującego człowieka biznesu.

Nie będę się, tu rozpisywać że własny biznes, to ciężka harówka, bo nie zamierzam nikogo zniechęcać. A wręcz przeciwnie, nowe biznesy w Polsce, to wyższe PKB, a także czasem nowe miejsca pracy.

Bardzo dobrze przed planowanym przedsięwzięciem zastanowić się poważnie nad samym sobą. Należy sobie zadać kilka pytań, to jest: ”Czego ja chcę?” „Dokąd ja zmierzam?”, „Co chcę osiągnąć?”, „Po co to robię?”.

Określenie wizji, celu i misji firmy. W przypadku celu, nie chodzi tylko o zarobienie więcej, niż w pracy, ale cel musi być także prywatny i chodzi tu o osiągnięcie wyższego celu niż tylko finansowy. Chodzi tu, o posiadanie swoistego kierunkowskazu, a także punktu zaczepienia w sytuacji kryzysowej, coś do czego można się będzie odnieść.

Współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca. Kiedy chcesz założyć własny biznes, nie oznacza to że ze wszystkich, innych zajęć musisz rezygnować, no chyba ze faktycznie chcesz prowadzić konkurencyjny biznes.

Zawsze należy pamiętać, że w biznesie ważne są kontakty, a od czegoś trzeba zacząć, zatem jeśli wykonujesz zlecenie, zmieni ci się po prostu forma rozliczenia z umowy na fakturę. Nie myśl sobie, że da się zrobić biznes, na założeniu firmy lub spółki, zatrudnieniu pracowników i ogłoszeniu „pracujmy”. Biznes to system, im lepiej działają w nim wszystkie poszczególne trybiki, tym lepiej.

Anita Zielke

http://extra-nazwa.pl/biznes-wiedza

KONTAKT / AUTOR
Anita Zielke
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy